1. Ana Sayfa
  2. Nevşehir
  3. Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi

-2

Kapadokya, Türkiye’nin en çok turist alan bölgelerinden biridir. Peribacalarının, rengarenk balonların diyarı diye bilinen bölge, gelenlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Bölgede bulunan Avanos’ta çömlek yapımından izlere rastlanırken, Göreme’de de tarihi ve doğal yapılarla karşılaşmanız mümkün olmaktadır. Burası dört mevsim gezilebilecek bir yer olduğu için, istediğiniz zaman ayarladığınız tatil planlarınız için de oldukça avantajlı hale gelmektedir.

Kapadokya’yı Tanıyalım

Kapadokya, Nevşehir’e ait bir yerdir. Eski adı Cappadokia şeklinde geçmekte olup, 60 milyon yıl önce bölgede püsküren lavların yoğunlaşmasıyla beraber, yağmur, rüzgar gibi doğa olaylarının da şekil verdiği meskenlere sahiptir. Peribacaları denilen bu meskenler, kışın soğuğu geçirmeyen, yazın sıcağı tutan ve etrafı serin kılan bir işleve sahiptir. O yüzden, bu baca şeklindeki meskenler yıllar önce ev olarak da kullanılmıştır.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Ama, belli başlı alanları ziyaret ettiğinizde, bölgenin atmosferini algılayabilmeniz mümkündür. O yönde, aşağıdaki yerleşkelere uğramanız, sizin için de isabetli olacaktır:

  • Peribacaları

Uçhisar Kalesi’ni görebileceğiniz bu noktada, daha sonra Peribacaları’nı da ziyaret etmeniz mümkündür. O yüksek bacalar ve onların görkemli görüntüleri siz de sonsuz bir hayranlık hissi uyandıracaktır.

  • Göreme

Göreme’ye gittiğinizde, meydandaki Roma Kalesi’ni ziyaret etmekle birlikte, Roma Çarşısı’nda da keyifle dolaşabilirsiniz.

  • Çavuşin Kilisesi

Kapadokya bölgesinin en eski kilisesi özelliğini taşıyan alan, Hıristiyanlık tarihinin izlerini taşıyan tarihi bir yerdir.

  • Avanos

Kızılırmak Nehri’nin de bulunduğu Avanos, çömlekleriyle ve çömlekçileriyle meşhur bir bölgedir. Burada çömlek yapımına tanıklık etmeniz de mümkündür.

  • Zelve Açıkhava Müzesi

Zelve, Hıristiyanlık’ın yayıldığı bir bölgedir ve buradaki müze gezilebilmektedir.

  • Ürgüp

Ürgüp, Kapadokya’nın en özel şaraplarının üretildiği bir bölge olarak da bilinmektedir. Burada şarap tadımı yapabilmenin ayrıcalığına da varmanız tavsiye edilmektedir.

Kapadokya’da gezilecek yerlerle beraber, havada balon keyfi yapabilmeniz de mümkündür. Peribacalarına tepeden bakmanın keyfini çıkarabileceğiniz ve bulutların üstünde gezdiğiniz bir balon turu da unutulmaz olacaktır. Kapadokya gezi turları günlük yapıldığı gibi, üç günlük ya da bir haftalık şekilde planlanabilmektedir. O yönde, Kapadokya’ya her mevsim gitmek için harekete geçen turlar da bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap