İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muğla
  3. Muğla Gezi Rehberi

Muğla Gezi Rehberi

**2

Muğla, Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin gözdelerinden; Fethiye, Marmaris, Dalaman ve Bodrum gibi sayısız tatil cennetini bünyesinde barındıran bir şehir. Yaklaşık 1 milyon nüfuslu Muğla’da yaz ayları oldukça hareketli geçiyor. Turist yoğunluğu da bunun göstergesi. Muğla gezi rehberi, bu güzel şehrin gezilip görülmesi gereken mekanları hakkında fikir oluşturmayı amaçlıyor.

Marmaris

Marmaris, İçmeler Plajı ve Kaleiçi Bölgesi’yle Muğla’ya gidince görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Doğası ve eğlenceli gece hayatıyla ünlü Marmaris; Cennet Adası Plajı, Günnücek Plajı, Kumlubük Plajı ve Keopatra Plajı gibi birçok güzelliğiyle de, deniz sevenleri kendisine çekiyor. Marmaris Arkeoloji Müzesi ve Hafsa Sultan Kervansarayı, ilçede ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlardandır.

Fethiye

Tarihte, Telmessos, Anastasipolis ve Meğri isimleriyle anılan Fethiye; bugünkü ismini havacı şehidi Fethi Bey’den alır. Fethiye’ye yolunuz düştüğünde görmeniz gereken çok yer var. Bunların başında Ölüdeniz, Faralya, Çalış ve Hisarönü gibi bölgeler geliyor. Kelebekler Vadisi de Fethiye deyince ilk akla gelen yerlerden.

Bodrum

Muğla’nın incisi, Türkiye’nin en bilindik tatil mekanlarından olan Bodrum; günümüzde hala turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir yer. Bodrum’a gittiğinizde; Bodrum Kalesi’ni ziyaret edebilir, Etrim ve Karakaya köylerini gezi listenize dahil edebilirsiniz. İlçede bulunan Halikarnas Mozolesi de görmek isteyeceğiniz bir tarih harikası.

Datça

Muğla’nın gözbebeği bir başka ilçe de Datça. Burası da, Muğla’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi insanı büyüleyen doğal bir güzelliğe sahip. Datça’da Knidos Antik Kenti’ni, Kumluk Plajı ve Kocamaar Çiftliği’ni görebilir; ayrıca Can Yücel’in evini ziyaret edebilirsiniz.

Köyceğiz

Saklı cennetlerden biri daha: Köyceğiz. Burada Ağla Yaylası, Köyceğiz Gölü, Sultaniye Kaplıcaları ve Ekincik Koyu gezilip görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları.

Son olarak Muğla gezi planı yapanlar için listeye sürpriz olarak eklediğimiz bir mekan: Kelebekler Vadisi.

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki bu eşsiz güzellik, görenleri büyülüyor. Kelebekler Vadisi bu adı; 80 çeşidi aşan kelebek türüne ev sahipliği yapmasından alıyor. Son yıllarda doğa turizmi deyince ilk akla mekanlardan birisi olarak karşımıza çıkan vadiye; Ölüdeniz üzerinden tekneyle ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap