İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Türkiye
 3. Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Türkiye’nin Kayak Merkezleri

**2

Türkiye, dört mevsimi bir arada yaşayan cennet bir ülkedir. Üç tarafının denizlerle çevrili olması, plajları bağlamında onu zenginleştirirken; kışın kayak merkezleri bağlamında da birçok seçenek barındırmaktadır.  Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri denildiğinde, akla hemen  Uludağ gelmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi, hemen hemen herkes tarafından adı ezberlere kazınmış, popüler bir yerdir. O yüzden, dizilerde ve filmlerde de ‘Uludağ’a kayağa gitmek’ gibi bir kalıp mutlaka kullanılmaktadır. Kayak merkezleri, ülkenin batısından ve güneyinden öte, doğusunda ve kuzeyinde konuşlanmıştır. Bu yüzden, Türkiye’nin bir tarafı sahil ve yaz iken; diğer tarafı karasal iklim, dağlık bölgeler ve kıştır. O anlamda, özellikle kayak yapmayı, kartopu oynamayı seven, kara doymak isteyen herkes kayak merkezlerine akın etmektedir. Genellikle, mekânlar ağzına değin doldukları için, önceden rezervasyon yaptırılması önemle önerilmektedir.

Türkiye’nin Kayak Merkezleri Nasıl Sıralanmaktadır?

Türkiye kayak merkezleri sıralaması, genellikle popülerlik ve tanınırlık üstünden değerlendirilmektedir. O anlamda, kayak merkezleri en bilinenden başlayarak, aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Uludağ Kayak Merkezi
 • Kartalkaya Kayak Merkezi
 • Palandöken Kayak Merkezi
 • Erciyes Kayak Merkezi
 • Sarıkamış Kayak Merkezi

Yukarıdaki kayak merkezlerinin dışında, kimi kayak merkezleri bulunsa da, yine de en bilenen  yerleşkeler bunlar olarak geçmektedir. Bu merkezleri biraz daha yakından incelersek, aşağıdaki gibidir:

 • Uludağ Kayak Merkezi

Bursa’da bulunan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğini taşımakla birlikte, diğer merkezlere göre de hayli geniştir.

 • Kartalkaya Kayak Merkezi

Batı Karadeniz’de, Bolu’da bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, 40 kilometreyi bulan işlevsel pistleriyle göz doldurmaktadır.

 • Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’da bulunan Palandöken Kayak Merkezi, dünyanın en dik ve en uzun pistlerine sahip olan bölge unvanını da yüklenmiştir. Yeryüzündeki 41 kayak merkezinin içinde, övgülerle bahsedilerek 18. sıradaki yerine ulaşmıştır.

 • Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’de bulunan Erciyes Kayak Merkezi, uluslararası kayma standartlarına sahip pistleri taşımaktadır. Erciyes’te dağcılık, kayak sporları gitgide ilgi çekmeye başmaktadır.

 • Sarıkamış Kayak Merkezi

Karlı havasıyla ünlü Kars’ın en popüler alanlarından biri olarak kabul edilen Sarıkaşmış Kayak Merkezi dünyada yalnızca Alpler’de bulunan toz kristal karın aynısına sahiptir. Bu yüzden, yurt dışından da onlarca turisti ağırlamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap