İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

**

Karadeniz turuna gitmek ve bu bölgenin muhteşem doğasından faydalanmak istiyorsanız, bu turları Karadeniz gezi rehberi eşliğinde yapmanızda fayda vardır. Özellikle de farklı yerleri gezmeyi seviyorsanız, Karadeniz harika bir tercih olacaktır.

Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilebilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden bir tanesi de Sümela Manastırı olmuştur. Sümela Manastırı Trabzon’un Maçla ilinde yer almaktadır. Aynı zamanda Sümela Manastırı genellikle, her mevsim sislidir.

Hamsiköy

Trabzon’dan çıkıp Rize’ye geçiyorsanız karşınıza çıkacak yerlerden bir tanesi de Hamsiköy olacaktır. Harika bir doğaya sahip olan Hamsiköy, 5 tane köyün iç içe geçmesiyle oluşmuştur. Buraya geldiyseniz, meşhur sütlacı yemeyi de unutmayınız.

Yoraz Kent Ormanı

Ordu’da gezilecek yerler listesinin başında Yoraz Kent ormanı gerekmektedir. Bu orman Ordu’nun merkezinde olmasa da merkeze 20 km uzaklıktadır. Aynı zamanda bu yerleşime geldiyseniz, seyir terasını görmeden gitmeyiniz.

Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Açık Hava Müzesi

Cumhuriyet’in kurulmasına büyük katkılarda bulunan bu gemi, Samsun’da gezilebilecek yerler arasındadır. Karadeniz turu yapmaya karar verdiyseniz ve yolunuz Samsun’dan geçecekse, burayı ziyaret etmeden gitmemenizde fayda vardır.

Karagöl

Karagöl, Artvin Boçka’da yer almaktadır. Burası bir heyelan sonucunda meydana gelmiştir. Gölün muhteşem manzarası ve doğal yeşilliklerle buluşmak, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek istiyorsanız burayı ziyaret etmekten de fazlasıyla keyif alırsınız.

Doğu Karadeniz Yayla Turu

Doğu Karadeniz söz konusu olduğu zaman, yayları görmeden gitmek olmaz. Karadeniz’in hemen hemen bütün şehirlerinde içinizi ısıtacak yaylalar vardır. Doğanın muhteşem güzelliği sizi büyüleyecek ve günlük hayatın stresinden uzaklaşmanıza da fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Kurul Kalesi

Eğer Karadeniz turuna çıktıysanız ve yolunuz Ordu’ya düştüyse Kurul Kalesini görmeden gitmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ordu’nun sembolü haline gelen Kurul Kalesi, en güzel tarihi yapılardan da bir tanesi olmuştur. Kurul Kalesinde yapılan birçok arkeolojik kazı çalışması da bu yerleşim yerinin bazı uygarlıklar tarafından kullanıldığını doğrular niteliktedir. Kurul Kalesi’nden Hellenistik döneme tarihlendirilen bir Kibele heykeli elde edilmiştir. Aynı zamanda Kurul Kalesi’ne çıktığınız zaman, eşsiz bir manzara da sizi bekliyor olacaktır.

Çıkrıkkapı Yaylası

Karadeniz’in bilinmeyen yerleri hakkında araştırma yapıyor ve bu yerlerden birini ziyaret etmek istiyorsanız, Çıkrıkkapı yaylası sizin için harika bir tercih olacaktır. Çıkrıkkapı yaylası Karadeniz’in Giresun iline 80 kilometre uzaklıktadır. Alucra ilçesinde yer alan bu yapı, 1610 yılında yapılmıştır. Aynı zamanda Çin Seddi’nden sonra korunabilmek için inşa edilen ilk yapı olduğunu bilmenizde de fayda vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap