İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

bursada-gezilmesi-gereken-yerler

Ülkemizin en güzel ve zengin şehirlerinden biri olan Bursa’da, harika yerler bulunur. Bursa ilinde meşhur olan pek çok yerler bulunduğundan dolayı, buraya birkaç gününüzü ayırmalısınız. Osman Gazi, Orhan Gazi türbesi, Bursa Ulu Cami, Yeşil Cami gibi güzellikleri barındıran yerleri bulunuyor.  Sizlerde Bursa şehrine geldiyseniz, belirttiğiniz bu yerlere uğramalısınız. Bursa gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

Bursa Yeşil Cami ve Yeşil Türbe Ziyareti

Bursa şehrinde görülmesi gereken yer olarak Yeşil Cami ve Yeşil Türbe yer alıyor. Burası Osmanlı mimarisinin önemli olarak nitelendireceğimiz yerlerinden biri olmayı başarıyor.  Bursa Yeşil Cami ve Yeşil Türbesi ziyaretlerinizi gerçekleştirerek, Osmanlı mimarisini yakından görmeye başlayabilirsiniz. Caminin ustası ise Çelebi Mehmet olurken, geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren bir yapıdır. İki kattan oluşan mimari yapısıyla, tatilcilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Osman Gazi, Orhan Gazi Türbe Önemi

Tarihi bir mekân olmasından dolayı, ziyaretçilerin ilgi odağındadır. Osman Gazi türbesinde en çok göze çarpan yanlarından biri, sekizgen tasarıma sahip olmasıdır. Türbenin sade görüntüsü, muhteşemliği en güzel şekilde yansıtmayı başarıyor. Oğlunun olan türbesine bakıldığı zaman, kare tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün. Fakat iki türbenin en önemli ortak özelliği ise sade oluşudur.

Tophane Saat Kulesi Bursa

Bursa denildiğinde uğrak noktaları arasında Bursa Tophane saat kulesi yer alıyor. Öncelerde Tophane parkı olarak adlandırılırken, zaman içerisinde Tophane saat kulesi olmuştur. Tophane saat kulesi ise 1906 senesinde, Reşit Mümtaz Paşa aracılığıyla hizmete açılan bir yer olmuştur. 33 metre yüksekliğe sahip olan Tophane saat kulesinin, görkemli görüntüsü mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listede adını yazmaya sebep oluyor.

Bursa Ulu Cami, Tarihi Yapı

Bursa ulu cami, 1. Beyazıt tarafından inşası gerçekleşmiştir. Mimarinin manevi ve tasarım olarak bakıldığı zaman önemi oldukça fazladır. Bursa şehrinin hiç şüphe yok ki en önemli simgelerinden biri haline gelmeyi başarıyor. Ulu Cami, Osmanlı camileri arasında en çok önem arz eden bir mimari yapıdır. Bu yüzden Bursa ziyaretini gerçekleştirecek olan vatandaşlarımız, Ulu cami ziyaretini de mutlaka yapmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap