İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Doğu Anadolu’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Doğu Anadolu’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

dogu-anadolu-gezilecek-yerler

Doğu Anadolu’da görülmesi gereken tarihi yerler oldukça fazla. Söz konusu Anadolu olduğu zaman her köşesinde başka bir medeniyetin izleri vardır. Her bölge kendine ait bir mimari güzellik ve aynı zamanda eserler ile doludur. Özellikle kültür turizmi yapmak isteyen kişiler için Doğu Anadolu ideal bölgelerden birisidir. Göreceğiniz yerler hikayeleri ile sizi şaşırtacaktır. En eski medeniyetlerin dahi dokunduğu bu topraklarda gezerken kendinizi başka bir diyarda hissetmeniz mümkündür.

Doğu Anadolu Bölgesi Tarihi Yerleri

Doğu Anadolu’da görülmesi gereken tarihi yerler oldukça fazla. Uzun süreli bir tatiliniz yoksa, her şehirde uzun uzun vakit geçiremeyecek durumdaysanız ancak görebileceğiniz en fazla şeyi görmek istiyorsanız bu durumda size sunacağımız liste işinizi görecektir.

  • Van Kalesi

Van; yerli ve aynı zamanda yabancı turistlerin en sık gittiği şehirlerden birisidir. Gezip göreceğiniz birçok alan olduğunu söylemek mümkün ancak bunlar içinde en önemli olanı Van Kalesi. Urartu döneminden kalan kale; eski bir mimari yapı olarak doğa ile bir bütün olmuş durumda ve eski tarihe dair fikir edinmenize yardımcı oluyor.

  • Balıklı Göl

Şanlıurfa için bir simge haline gelen Balıklı Göl; eski bir dini efsaneyi de yaşatmaktadır. Nemrut döneminde öldürülmeye çalışılan Hz. İbrahim kendi için hazırlanan ateşe atıldığında; ateş su olur, odunlar ise balık. O dönemden beri bu alanda bulunan balıkların kutsal olduğuna inanılır. İnsanlar burada dilek diler. Urfa’nın kültürünü görebileceğiniz en güzel alanlardan birisidir ve güzel bir mimari yapı içindedir.

  • Nemrut Dağı

Adıyaman bölgesinde bulunan Nemrut Dağı; dünya üzerinde 8. Harika olarak anılmaktadır. Milli bir park alanı olması buraya her sene birçok turistin gelmesine neden olmuştur. Eski döneme ait olan heykeller dikkat çekmektedir.

  • Zeugma Antik Kenti

Antep ilinde yer alan ve tam merkezde bulunan antik kent; mozaikler ile ünlü bir yapıya sahip. Eski dönemde oldukça önemli olan mozaik çalışmaları en güzel örnekleri ile bu antik kentte ortaya çıkmış durumda. Dünya genelindeki en büyük mozaik müzesi de antik kent içerisinde yer alan Zeugma Müzesi. Çingene kızı mozaiği ise dünya çapında ünlü bir mozaik.

Yorum Yap

Yorum Yap