İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Türkiye’nin En Güzel Kültürel Gezi Rotaları

Türkiye’nin En Güzel Kültürel Gezi Rotaları

gezi-rotalari

Türkiye’nin en güzel kültürel gezi rotaları; ülkenin hem kültürel hem de sosyal yapısını gözler önüne sermektedir. Dünyanın önemli kültür noktalarına da sahip olan Türkiye her anlamda zengin bir yapıya sahiptir. Anadolu bölgesi en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yapıya sahip olduğu için oldukça değerli bir yapıdadır. Türkiye bir kerede gezmek için çok fazla çeşitlilik barındırdığı için doğru bir rota izlemeniz halinde önemli alanları görmeniz mümkündür. Bu nedenle iyi bir listeye sahip olmanız gereklidir.

Türkiye’nin Kültürel Gezi Noktaları

Türkiye’nin en güzel kültürel gezi rotaları ele alındığı zaman bunlar içerisinde olmazsa olmaz olarak nitelendirebileceğimiz noktalar var. Mutlaka görmeniz gereken; hem dünya için hem de genel kültür adına, yaşadığınız coğrafyayı bilmeniz adına oldukça önemli olan noktaları sizler için bir araya getirdik.

  • İshakpaşa Sarayı

Önemli bir Selçuklu mimari eseri olan ve aynı zamanda Osmanlı dönemine de hizmet etmiş saray; kayalıklar üzerine kurulmuş değerli bir Osmanlı mimarisi örneğidir. Birçok mimari özelliği bir araya getiren saray muhteşem bir Doğubeyazıt manzarasına sahiptir.

  • Amasya

Yeşilırmak kenarına olan bu şehirdeki en önemli detay Osmanlı evleri. Nehir kenarında olan evlerin yapıları son derece özel. Osmanlı döneminden bu zamana kadar korunan bu alanda gezmek sizi eski günlere götürecek.

  • Mardin

Taş yapıları insan emeği ile dokuyan ve yemekleri, kültürü ile görmeniz gereken önemli bir şehir. Birçok dinin buluşma noktası olan bu bölgede gezerken gördüğünüz yerel el işçiliği dükkanları da ilginizi çekecek.

  • Aspendos

Türkiye’nin en güzel kültürel gezi rotaları içerisinde özel bir yeri olan Aspendos; oldukça ünlü bir antik kenti. Antalya’da bulunan bu kentin içerisinde tiyatro Roma döneminin en önemli eserlerinden birisi ve 15 bin kişilik bir kapasitesi var.

  • Nemrut

Birbirinden özel dev heykelleri görebileceğiniz ve dünyanın 8 harikası olarak nitelendirilen bu alanda; Kommagene Krallığı ile ilgili en özel dokuları göreceksiniz. Antik kent 7 metre boyunda heykeller ile dolu. Tarihe merakınız varsa burası sizin için büyüleyici bir yer olacak. Milli park olan bu alanda gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap