1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

**2

Türkiye; konumu, eşsiz doğası ve güzellikleriyle; dünyada gezilecek yerler denildiğinde muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yüzyılları bugüne taşıyan tarihsel birikimi ve bu birikimi yansıtan kadim eserleriyle; kıtaları birbirine bağlayan kültürlerarası etkileşimiyle; yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir ülke. Biz de bir rehber olması amacıyla Türkiye’de muhakkak görülmesi gereken yerler listesini sizler için hazırladık:

Kaz Dağları

Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan Kaz Dağları; Edremit Körfezi yakınlarındadır. Sıra dağlar; hem ülkemiz hem de tüm dünya için çok değerli bir oksijen kaynağıdır. Bu yüzden her sene pek çok kişi; hem doğal güzellikleri için hem de şifa kaynağı olarak Kaz Dağları’nı ziyaret etmektedir.

Safranbolu

Karabük’te bulunan Safranbolu; geleneksel Türk evleriyle (Safranbolu evleri) ünlü; şirin ve sakin bir yerleşim yeridir. Tarihte ufak bir yolculuğa çıkmak isterseniz; Safranbolu sokaklarını dolaşabilir, Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu şirin ilçeyi görmek isteyebilirsiniz.

Zeugma

Gaziantep’in ‘Çingene Kızı’ mozaiğiyle ünlü müzesi: Zeugma. Kapısından girdiğiniz an; sizi büyüleyici atmosferiyle içine alan bir mekan. Zaten oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep’te, görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Adalar

İstanbul’da yer alan 9 adet adadan oluşan ilçenin diğer adı; ‘Prens Adaları’dır. Bunlardan dördü için yerleşim izni var; bu yüzden Burgazada, Büyükada, Heybeliada ve Kınalıada için gezi planı yapabilirsiniz. Adaların dördü de görmeniz gereken güzellikler arasında.

Pamukkale

Denizli’ye bağlı Pamukkale; travertenleri ve doğal oluşumlarıyla göz dolduran ve mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alması gereken bir alan. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yer alan bölge; çok sayıda turisti misafir ediyor.

Kapadokya

Nevşehir sınırları içindeki Kapadokya; bölgedeki dağların püskürttüğü lavların; yıllar yılı doğa tarafından aşındırılmasıyla oluşmuştur. Doğanın kendine has dokusunu oldukça iyi yansıtan bir alandır ve Türkiye’nin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Dilerseniz, saydığımız bu güzel alanları görmek için seyahat kolaylığı sağlayan ve bölgeyi bilmeyenler için de rahatlıkla rehberlik edebilecek birçok tur firması bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap