İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Doğu Ekspresi Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Ekspresi Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

*2

Doğu Ekspresi, özellikle otantik yolculuk yapmak isteyenlerin, macera severlerin, Ankara üzerinden Kars’a, Kars üzerinden Ankara’ya dönmek isteyenlerin tercih ettikleri özel bir hattır. Bu hat, yabancı turistler tarafından da ilgi görmektedir. Ekspres tren üstünden hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) bilet alınarak, yolcuğa başlanması mümkündür.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi; Ankara, Kars arasında düzenlenen hattın adıdır. Ankara-Kars, Kars-Ankara şeklinde çift taraflı şekilde hizmet vermektedir. Oldukça macera dolu geçen bu ekspres yolculuğu, 24 saat civarında sürebildiği gibi, bazen bu süreyi biraz aşabilmektedir.

Doğu Ekspresinin Hatları Nelerdir?

Doğu Ekspresi denildiğinde, 1933 kilometrelik şu güzergahtan hareket edildiği bilinmektedir:

  • Ankara
  • Kırıkkale
  • Kayseri
  • Sivas
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Kars

Doğu Ekspresi Seyahati Nasıl Olmaktadır?

Turistik Doğu ekspresi seyahati, oldukça uzun sürdüğü için yataklı vagonlar tercih edilmektedir. Örtülü kuşetli, pulman ve çift yataklı olarak ayrılan vagonlarla birlikte, mini buzdolabının olduğu kompartımanlarda yiyecek de taşımanız olası hale gelmektedir. Bunun için, alışveriş yapmanız, yanınıza bilhassa 5-10 lt. arası damacana su almanız isabetlidir.

Çift yataklı vagonlar, pulmanlara göre daha konforludur. Nitekim, bu yolculuk oldukça uzun geçeceğinden ötürü, yatağa uzanmanız, uyumak istemeniz ve vücudunuzun tutulmaması da önemlidir. Odalarda lavabo, tuvalet de bulunduğu için, herhangi bir banyo ihtiyacınızı da kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Yeni evli çiftler için de oldukça heyecan verici bu ekspres turu için, genellikle gidiş-geliş bileti alınabilmektedir. Yahut, Kars’ta veya Ankara’da bir süre kalınacaksa, dönüş bileti uzatılabilmektedir.

Doğu ekspresi yolcuğunda, Erzurum tarafında durduğunda, orada bir cağ kebabı yemeniz de tavsiye edilir. Cağ kebabının ünü sadece Türkiye’de değil, dünyada da yankılanmıştır. Onunla birlikte, Kars’ta da kar altında, romantik, macera dolu, çocuksu hallere gireceğiniz anılar da biriktirebilirsiniz. Buraya gitmişken, Çıldır Gölü’nü de ziyaret etmeniz önerilebilir. Doğu ekspresi yol boyunca tren vasıtasıyla sizi içinize de döndüreceği için, şehir hayatının gürültüsünden ve koşturmasından uzak, keyif dolu anlar yaşamanız garantilidir. Yanınıza fotoğraf makinenizi de almayı unutmamalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap