İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Karadeniz Tatil Turu

Karadeniz Tatil Turu

-1

Karadeniz tatil turu; son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği bir seyahat türü haline geldi. Karadeniz; maviyle yeşilin birbirine belki en çok yakıştığı yerlerden biri. Dağları, yaylaları ve kendine has havasıyla; her yıl çok sayıda turist ağırlıyor. Son zamanlarda turizm odaklı sektörün yerleşmeye başladığı Karadeniz Bölgesi’nde; şehirlerde de buna göre bir değişim gözleniyor.

Bölge; Batı, Orta ve Doğu Karadeniz olmak üzere 3 bölümdür. Karadeniz turu rotası da genelde buna göre şekillenir. Kimi turlar tüm bölgeye yöneliktir; kimisi de yalnızca Karadeniz’in bir bölümünü kapsar. Bu nedenle, çok sayıda farklı tatil turu planlamak mümkündür. Biz de Karadeniz’deki bazı önemli noktaları ve tatil seçeneklerini sizler için inceledik.

Öncelikle doğanın tam kalbindeki bu bölgeyi daha iyi tanımanız için, görmek isteyeceğiniz bazı noktalardan bahsedelim:

Ayder Yaylası

Karadeniz’in ismi en bilindik ve ününü hak eden yerlerinden biridir. Bölgenin, içinde kaplıca bulunan tek yaylası olan Ayder; şelaleleri ve doğal güzelliğiyle Karadeniz’de görmeniz gerekenler arasındadır.

Uzungöl

Trabzon’da bulunan Uzungöl; muhteşem bir ekosisteme sahiptir. Yaz aylarının başında çiçeklere bürünen tatil alanının ziyaretçisi çoktur.

Fırtına Deresi

Doğu Karadeniz turu deyince ilk akla gelen yerlerin başında şüphesiz Fırtına Deresi gelir. Rize yakınlarındaki Fırtına Deresi’nin çevresinde, dinlenmek için de çok sayıda mekan bulunmaktadır.

Hamsiköy

Adıyla doğrudan Karadeniz’i çağrıştıran bir diğer doğa harikası da Hamsiköy’dür. Zigana Dağları yakınlarındaki köy; geçmişte İpek Yolu’nun mola yerlerinden birisi olarak kullanılmıştır.

Karadeniz’de görmek isteyeceğiniz daha birçok yer var; Sümela Manastırı, Zigana Dağları, Borçka Karagöl bunlardan sadece birkaçı…

Peki Karadeniz yayla turu gibi; tatilcilere çok sayıda farklı seçenek sunan turlar nasıl gerçekleştiriliyor? Bu anlamda hizmet veren birçok tur firması var; bunlara göz atabilirsiniz. Öncelikle yukarıda saydığımız birbirinden güzel alanlardan hangisini görmek istiyorsunuz; bunu belirlemelisiniz. Eğer bir karara varamadıysanız tüm Karadeniz boyunca düzenlenen turlar da var, muhtemelen size daha uygun olacaktır. Gitmek istediğiniz yeri belirledikten sonra; çıkış noktanızın da tur tercihinde önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap