1. Ana Sayfa
  2. Şanlıurfa
  3. Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir?

--2

Göbeklitepe, insanlık tarihinin en eski ve en heyecan verici hikayelerinden birini taşımaktadır. Burası 12000 yıl önce kurulmuş bir ibadet bölgesi olarak bilinmektedir. Göbeklitepe, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi iş birliği sayesinde keşfedilmiştir. Resmi olarak 1994 yılında Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından bulununca, kazı çalışmaları da önem kazanmıştır.  1995 yılında da bölgeye ciddi ve yoğun biçimde inceleme yapılması sürdürülmüştür. Ardından da, bu araştırma ve keşif serüveni heyecanla devam etmiştir. Burası, insanların kendi elleriyle yaptıkları, çok değerli bir mesken alanıdır. O dönemin yaşam biçimine dair ipuçları da taşımaktadır.  Alan, 2018 yılında UNESCO Kültür Mirası listesine alınmıştır. 2019 yılı da Türkiye’de  ‘’Göbeklitepe Yılı’’ ilan edilmiştir. Göbeklitepe, 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde bir alan içinde yer almaktadır.

Göbeklitepe Nerede?

Göbeklitepe nerede diye sorulduğunda, Şanlıurfa’da olduğu belirtilmektedir. Bu tarihi alan, Haliliye ilçesinin Örencik Mahallesi’ndedir. Balıklıgöl’e de 22 km uzaklıkta bulunduğu için, insanlar turistik gezilere geldiklerinde burayı da mutlaka ziyaret etmektedirler.

Göbeklitepe Hikayesi

Göbeklitepe hikayesi, içinde saklı olan gizemle ilgilidir. Çünkü, dünyanın 7 harikasından biri olarak geçen bu yapı, Mısır’daki Giza Piramitleri’nden de çok önce yapılmıştır. Her kazı çalışmasında bölgeye dair yeni bulgulara ulaşılmaktadır. Burada 20 taş bulunmaktadır. Bu taşların zemini terrazzo diye bilinen bir materyalle kaplanmıştır. Terrazzo özel bir madde olduğu için, ibadethanelerde sıkça kullanılmıştır. Biranın ilk kez burada yapıldığı düşünülmektedir. Çünkü, ortada bir bira fıçısı kullanılmıştır. İçkinin bir zamanlar ayin için, ritüel amaçlı ve transa geçmek için tüketildiği de vurgulanmıştır.

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe’ye varmak için, Şanlıurfa’ya ulaşmak yeterlidir. Buraya, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon gibi yerlerden direk uçuş vardır. Bunun dışında, aktarmalı seferler de yapılabilmektedir. Otobüs yolculukları biraz daha uzun sürebilmektedir. İstanbul’dan ulaşım 19 saati bulabilmektedir. Şehirdeki Abide Durağ’ından kalkan 100 numaralı otobüsle Göbeklitepe’ye kolayca ulaşmak mümkündür. Özel aracı bulunanlar için de kolay bir güzergahta yer almaktadır. Göbeklitepe gezilirken, en az 3 saatinizi oraya ayırmanız ve ayrıntılı bir araştırma yaparak bölgeyi incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap