1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışı
  3. Pasaport ve Vize İstemeyen Ülkeler

Pasaport ve Vize İstemeyen Ülkeler

**

Yurt dışına çıkmak istiyor fakat pasaport ya da vize işlemleriyle vakit kaybetmek istemiyor musunuz? Eğer öyleyse pasaport ve vize istemeyen ülkeler listesine ihtiyacınız var demektedir. Az sayıda da olsa, Türk vatandaşlarına pasaport ve vize uygulaması yapmayan bazı ülkeler bulunmaktadır. Pasaporta gerek olmadan gidebileceğiniz ve sevdiklerinizle keyifli zaman geçireceğiniz ülkeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Ukrayna

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Ukrayna, Türk vatandaşlarının sıklıkla gittiği ülkelerden bir tanesi olmuştur. Tarihi yapısıyla ve kiliseleriyle adından sıklıkla söz ettirmeyi başaran bu ülke, pasaport ya da vize almadan giriş izni vermektedir. Özellikle de Ukrayna’nın başkenti olan Kiev her geçen gün binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Ukrayna’ya gittiyseniz, Odessa’yı görmeden gitmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de vize ve pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz yerler arasındadır. Ancak vize ve pasaportunuz olmadan 3 aydan fazla ülke sınırları içerisinde bulunmanız yasaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bütün mevsimlerde ziyaret edebileceğiniz harika bir ülkedir. Özellikle de yaz aylarında yerli, yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gezebileceğiniz birçok tarihi yer vardır. Özellikle de buraya geldiyseniz, Girne kalesini görmeden gitmeyiniz.

Gürcistan

Pasaport istemeyen ülkeler arasında yer alan Gürcistan eskiden 3 ay süreli bir kalma izni vermekteydi. Ancak şimdilerde bu süreyi uzatmış ve misafirlerinin 1 yıla kadar ülkede kalmasına izin vermeye başlamıştır. Ancak bu ülkede 1 yıldan daha uzun bir süre kalmak istiyorsanız, vize almanız zorunlu hale gelecektir. Aynı zamanda vizenin yanında, ikamet teskeresi almayı da unutmamanızda fayda vardır. Eğer Gürcistan’a kimliğinizle giriş yapmak istiyorsanız; 2019 yılında çıkartılan kanunu göz önünde bulundurmayı da unutmayınız. Bu kanuna göre, kimliğinizin eski değil, yeni çıkartılan eski kimliklerden olması çok önemli olacaktır.

Moldova

Kimlikle gidilen ülkeler arasında Moldova’da yer almaktadır. Pasaportunuz ve vizeniz olmadan yalnızca kimliğinizi kullanarak Moldova’yı ziyaret edebilirsiniz. Ancak vizeniz olmadan bu ülkede, 90 günden fazla bulunmanız mümkün değildir. Moldova’ya gittiyseniz, eşsiz doğa güzelliklerini görmeden dönmemenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca Old Orhei kilisesi de Moldova’da görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Azerbaycan

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan da Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da 90 gün boyunca vizeniz olmadan konaklayabilmeniz mümkündür. Bu süre zarfı içerisinde, Azerbaycan’ın doğal güzelliklerini görmeden dönememenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap