İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Türkiye
 3. Karadeniz Yayla Turizmi

Karadeniz Yayla Turizmi

**

Tatile gitmek ve keyif yapmak istiyorsanız, illa deniz kum ve güneş içerikli bir tatil yapmanıza gerek yoktur. Özellikle de şehrin bunaltıcı havasından kurtulmak ve kafanızı dinlemek istiyorsanız yaylaya çıkmanız sizin için en güzeli olacaktır. Yayla turizmi nedir? Sorusu, son zamanlarda tatil meraklıları tarafından sıklıkla sorulmaya devam etmektedir. Yayla turizmi ülkemizde çok gelişmiştir. Özellikle de çeşitli aktivitelerden yararlanmak ve tatilinize renk katmak istiyorsanız, yayla turizmi sizin için doğru bir tercih olacaktır. Bu tarz tatillere çıktığınız zaman, farklı hobilere sahip olan birçok insanla bir arada olacak ve yeni bilgilerden de yararlanabilecekseniz. Yayla turizminin sıklıkla tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de şehirden tamamen uzakta ve temiz hava içerisinde olması olmuştur.

Karadeniz’de Yayla Turizmi Nasıldır?

Karadeniz yayla turizmi oldukça gelişmiş ve eğlencelidir. Karadeniz, ülkemizin en yeşil yaylarına sahip muhteşem bir doğa şehridir diyebiliriz. Burada rengarenk çiçeklerle ve dağ çayırlarıyla karşılaşmanız da mümkün olacaktır. Karadeniz yaylalarının büyük bir çoğunluğu da ladin tarzında çam ağaçları ile çevrilmiştir. Karadeniz’in bu kadar yeşil olmasının sebepleri yalnızca çok yağmur alan bir şehir olması değildir. Aynı zamanda Karadeniz’in sisli ve nemli havası da doğanın güzelliğine katkı sağlayan faktörlerden bir tanesi olmuştur. Karadeniz’in sahil kısmında bulunan yerlerin tam aksine, daha yüksek alanlara gittiğiniz zaman, muhteşem bir güneş ve harika bir havayla karşılaşmanız da mümkün olacaktır.

Karadeniz’in en güzel özelliklerinden bir tanesi de harika bir bitki örtüsüne sahip olmasıdır. Burada, meşe ağaçları, ıhlamur ağaçları, sarıçamlar, sedir ağaçları, ladin ağaçları ve köknarlar gibi birçok bitki türüyle karşılaşmanız da mümkün olacaktır. Aynı zamanda harika kır çiçeklerine rastlamanız ve bu çiçeklerin muhteşem kokusu eşliğinde yürüyüş yapmanız da mümkündür.

Karadeniz Yayları Nerededir?

Karadeniz yaylarının bulunduğu yerler konusuna gelecek olursak. Bu yaylalar Karadeniz’in tek bir şehrinde bulunmaz. Karadeniz yaylaları; Ordu, Giresun, Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt’un il sınırı ve Sinop’ta yer alan geniş bir alanı kapsamaktadırlar. Siz de eğlenceli, huzurlu ve güzel bir tatil yaparak senenin yorgunluğunu atmak ve kısa süreliğine olsa da insanlardan uzak olmak istiyorsanız, bu yaylalarda tatil yapabilirsiniz.

Karadeniz’de Gidebilecek Yaylalar Hangileridir?

Karadeniz’in hemen hemen bütün şehirlerinde ziyaret edebileceğiniz ve konaklayabileceğiniz birçok yayla yer almaktadır. Ancak bu yaylalar arasında en sık ziyaret edilen ve konaklanan yaylalar şu şekildedir;

 • Rize Pokut Yaylası
 • Gito Yaylası
 • Rize Samistal Yaylası
 • Artvin Beyazsu Yaylası
 • Rize Ayder Yaylası
 • Artvin Gorgit Yaylası
 • Rize Hazindak Yaylası
 • Trabzon Haldizen Yaylası
 • Artvin Sahara Yaylası
 • Sinop Akgöl
Yorum Yap

Yorum Yap