İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Antalya
 3. Antalya’da Ziyaret Edilmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Ziyaret Edilmesi Gereken Tarihi Yerler

antalyada-ziyaret-edilmesi-gereken-tarihi-yerler

Turizm cenneti olduğu kadar tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Antalya’da ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler de merak ediliyor. Deniz ve dağ arasında kurulan tarihi şehirlerde antik kentler, tiyatrolar, anıt mezarlar ve daha pek çok yapı yer alıyor. Köklü bir tarihi zenginliğe rastlayabileceğiniz Antalya’daki tarihi yerleri yazımızın hemen devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Antalya’nın Tarihi Yerleri

Bölgenin sembolü olarak kabul edilen Yivri Minare, listenin ilk sırasında yer alıyor. Kaleiçi’nde bulunan Yivli Minare, Selçuklu zamanında kalmıştır. 45 metre uzunluğundaki bu minare, Antalya’nın her bölgesinden görülebiliyor.

Kaleiçi: Tarihi Kaleiçi özellikle dar sokakları, süslü minareleri ve cumbalı evleriyle dikkat çekiyor. Ortaçağ yerleşim bölgelerinden olan Kaleiçi’nde Osmanlı, Bizans, Roma ve Selçuklu devletlerinden izler bulunuyor.

Antalya Marina: Antalya Marina, tarihi liman olarak biliniyor. Sandallar ve yelkenlilerin sıralandığı Marina’dan Hıdırlık Kulesi seyredilebiliyor. Üstelik Bergama Kralı II. Attalos bu limanı ‘dünyadaki cennet’ olarak adlandırmıştır.

Phaselis Antik Kenti: Su kemeri, antik tiyatro, hamam ve agorasıyla tanınan Phaselis Antik Kenti’nin M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu biliniyor. Tarihte Likya’nın doğu bölgesinin en önemli limanı olma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden Antalya’da ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasında bu antik kentin mutlaka görülmesi tavsiye edilir.

Hadrian Kapısı: Milattan sonra 130 yılında Roma imparatorlarından olan Hadrian’ın anısına yapılan bu kapıda 4 kule ve 2 sütunlu cephe bulunuyor.

Aspendos Tiyatrosu: Serik’te bulunan Aspendos Tiyatrosunun 138 yılında inşasına başlandığı aktarılıyor. 15 bin kişilik olan bu tiyatronun görünümü yarım daire şeklindedir.

Xanthos Antik Kenti: Kaş’ta bulunan Xanthos antik kenti, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Perge Antik Kenti: Aksu ilçesindeki Perge antik kenti aslında Antalya’da ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler konusunda araştırma yapanlar tarafından merak ediliyor. Bu antik kent hem genç klasik hem de Roma dönemlerine ait çok sayıda eseri barındırıyor.

Antalya’da görmeniz gereken diğer tarihi yerler;

 • Termessos Antik Kenti
 • Alanya Kalesi
 • Apollon Tapınağı
 • Myra Antik Kenti
 • Rhodiapolis Antik Kenti
 • Olimpos Antik Kenti
 • Gelidonya Feneri
 • Antalya Müzesi olarak sıralanabiliyor.
Yorum Yap

Yorum Yap