İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Antalya Antik Kentleri

Antalya Antik Kentleri

*2

Antalya antik kentleri, tarihi dokusu ve zenginliğiyle Antalya’da gezilip görülmesi gereken mekanların başında gelir. Antik kentler, şehrin köklü geçmişine tanıklık ederken; tarih turizmi meraklılarının da uğrak yeri haline gelmiştir.

Antalya, doğal güzelliği ve yaşanılabilir doğasıyla eskiden bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Şehrin kuruluşu M.Ö. 159- M.Ö. 138 yıllarına kadar dayanır. Bergama Krallığı tarafından kuruluşunun ardından; Roma ve Selçuklu gibi farklı kültürler, Antalya’yı tarihi yapılarla çevrili bir kültür merkezi haline getirmiştir. Şimdi bu antik kentleri yakından inceleyelim:

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan ve günümüzde hala birçok etkinliğe sahne olan tarihi mekanlardan birisidir. Yerli ve yabancı turistlerinin ilgisinin yoğun olmasının sebeplerinden biri de, çok güçlü ve özel bir akustiğe sahip olmasıdır.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, eski adı ‘Myra’ olan Demre yakınlarında kurulmuştur. Geçmişte arena olarak da kullanılmış antik tiyatrosuyla ve ünlü kaya mezarlarıyla, görenleri kendisine hayran bırakan tarihi bir zenginliğe sahiptir.

Syedra Antik Kenti

Alanya ilçe merkezi yakınlarında yer alan Syedra Antik Kenti, Side deniz kıyısında bir tepede kurulmuştur. Olağanüstü deniz manzarasının yanı sıra; eski dönemlerde önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

Patara Antik Kenti

Kendine has dokuya sahip bir diğer antik kent de, Fethiye- Kalkan arasında bulunan ve Akdeniz’in en uzun kumsalına sahip olma unvanını taşıyan ‘Patara Antik Kenti’dir. Akdeniz’in rüzgarlarıyla kumlarla kaplanan alan kenti denizden ayırmış; doğa ve tarihin uyumu bu farklı yapıyı ortaya çıkarmıştır.

Antiphellos Antik Kenti

Kaş ilçesine yakınlığıyla bilinen kent; 3 bini aşan seyirci kapasitesine sahip tiyatrosuyla görülmeye değerdir. Tiyatro aktif olarak kullanılmakta ve zaman zaman festivaller düzenlenmektedir.

Perge Antik Kenti

Hristiyan kültüründe önemli bir yeri olan kentin bir diğer ismi; ‘Parha’dır. Sütunları, görkemli tiyatrosu, hamamı ve ünlü Kestros Çeşmesi; kentin tarihi güzellikleri arasında yer alır.

Yukarıda saydığımız örnekler gibi; Antalya’da antik kent tiyatrosuyla meşhur ve tarihiyle kendisine hayran bırakan birçok kent bulunmaktadır. Sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan bu mekanlar; bugün hala canlılığını korumaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap