İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Antalya Yaz Festivalleri

Antalya Yaz Festivalleri

-

Antalya yaz festivalleri, yalnızca şehirde değil ülkemizin tamamında bilinen ve ilgi çeken etkinlikler olarak öne çıkmaktadır. Şehirde her yaz döneminde farklı festivallerin yapılması söz konusu olabilmektedir. Özellikle gençlerin sosyalleşme ve eğlenme alanı olan bu festivaller unutulmaz anlar yaşanmasını sağlamaktadır.

Farklı ilgi alanlarına ve beklentilere sahip kişilerin kendilerine uygun bir alan bulabileceği festivaller bulunmaktadır. Bu bağlamda Antalya yaz festivalleri ile ilgili bilgileri yazımızın devamında anlatıyor olacağız.

Antalya Rock Festivali

Antalya Rock Festivali rock müzik türüne ilgi duyan, bu alanda sevdiği sanatçılarla aynı ortamda bulunmak isteyen kişiler için oldukça keyifli bir ortam sunmaktadır. Pek çok farklı sanatçının yer aldığı bu festivalde adeta bir müzik şöleni yaşanmaktadır.

Binlerce insanın katıldığı Antalya Rock Festivali şehrin önemli etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan pek çok kişinin bu festivali takip ettiği bilinmektedir. Yazın bitiş dönemlerinde gerçekleştirilen bu festivalde yaza dair son keyifli etkinlikler gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu bakımdan özellikle Antalya Festival 2020 senesinde büyük bir merak uyandırmıştır.

Antalya Geleneksel Festival ve Şenlikler

Antalya geleneksel festival ve şenlikler şehirde yaşayan kişiler için genel olarak iyi bilinen ve şehre ilgi duyan, ziyaret etmek isteyen kişilerin de ilgi duyduğu konulardan biridir. Şehirde her sene gerçekleştirilen birtakım geleneksel festivaller, şenlikler bulunmaktadır. Bu bağlamda şehirdekiler için özellikle yaz dönemlerinde zevkli etkinlikler söz konusu olmaktadır. Bunlar şu şekilde ifade edilebilmektedir:

  • Tarihi elmalı yeşilyayla yağlı güreşleri: Ülkemizin ata sporu olarak da bilinen güreşin belli senelerde düzenli olarak yapılması Türkiye’nin kültürünü korumak açısından da önemlidir. Bu bakımdan Antalya’nın şenlikleri denildiğinde akla ilk gelenler arasında yerini almıştır. 1353 senesinden beri bu bölgede yağlı pehlivan güreşleri yapılmaktadır.
  • Pekmez şenliği: Elmalı Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen bu şenlik şehirde yaşayanlar için sürekli beklenen bir hale gelmiştir. Pekmez üretiminde önemli bir il olan bu şehirde düzenli bir bçimde uzun yıllardan beri pekmez şenliği gerçekleştirilmektedir. Böylece üreticilere de önemli ölçüde destek verilmiş olmaktadır.
Yorum Yap

Yorum Yap