İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Antalya Gezi Rehberi

Antalya Gezi Rehberi

**2

Antalya; ‘Türkiye turizminin başkenti’ olarak bilinen şehrimiz. Antalya için bir bakıma ‘tatilin başkenti’ de denilebilir.

Antalya; Anadolu’nun birçok bölgesi gibi çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış; Likya, Bergama, Bizans ve Selçuklu gibi sayısız kültürü ağırlamıştır. Akdeniz ikliminin ve eşsiz doğal güzelliklerin birleştiği şehir; 1980’lerden sonra turizm merkezi olarak gelişme göstermiştir. Tüm bu özellikleriyle, planlayacağınız bir Antalya gezisi, sizi pişman etmeyecek; hatta muhtemelen en yakın zamanda tekrar gitmek isteyeceksiniz. Dilerseniz şehrin güzelliklerini birlikte keşfedelim:

Düden Kıyı Şelalesi

Düden Kıyı Şelalesi; diğer adı ‘Aşağı Düden’ olarak geçiyor. Yukarı Düden Şelalesi’ni görmek isterseniz şehirden biraz uzaklaşmanız gerekebilir. Tatil takvimi kısıtlı olanlar; şehre daha yakın olan bu seçeneği değerlendirebilir. Hangisini seçerseniz seçin, bir doğa harikası sizi bekliyor.

Aspendos

İsmini sıklıkla duyduğumuz Aspendos Antik Tiyatrosu; özel düzeni ve zamana meydan okuyan görkemiyle, bugün hala ilgi odağı olmaya devam ediyor. Düzenli olarak etkinliklerin gerçekleştirildiği mekan; Antalya tatil rotası için olmazsa olmaz duraklardan birisi, mutlaka görmelisiniz.

Likya Yolu

Unutulmaz ve farklı bir tatil hayal ediyorsanız; Antalya-Muğla arasındaki bu uzun yolu geçmek isteyebilirsiniz. Ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş alanı olarak bilinen yol; senede yaklaşık 30 bin kişiyi ağırlıyor.

Köprülü Kanyonu

Adını barındırdığı 2 adet tarihi köprüden alan milli parkta; rafting de dahil olmak üzere pek çok doğa sporu yapılıyor.

Antalya Kaleiçi

Antalya’nın sayısız uygarlıktan etkilenmiş bir şehir olduğunu gösteren; sokaklarında dolaşmaktan keyif alacağınız bir mekan: Antalya Kaleiçi. Buradaki; Hadrian Kapısı’nı, Antalya Müzesi ve Karaalioğlu Parkı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Antalya Kültür Sanat da; yine Kaleiçi’nde ve başarılı sergilerle ismini duyurmuş bir müze olarak aklınızda bulunabilir.

Damlataş Mağarası

Alanya’da yer alan Damlataş Mağarası; bugünkü halini alması binlerce yıl sürmüş olan doğal güzelliklerden biridir. Her mevsim kendi içindeki ısıyı koruyan özel bir alan olan mağara; her yıl turizm ve sağlık amacıyla gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Antalya gezilecek yerler listesi elbette bunlarla sınırlı değil. Tüm bu doğal ve tarihi güzelliklerin yanında; şehirde keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda yer mevcut.

Yorum Yap

Yorum Yap