1. Ana Sayfa
  2. İzmir
  3. İzmir Festivalleri (2021 Güncel Festivaller)

İzmir Festivalleri (2021 Güncel Festivaller)

**2

Festivaller; her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen, yapılacağı tarih ve içeriği belli olan gösterilerdir. Festivalleri düzenlemekte amaç; hem bulunduğu bölgenin tanıtımını yapmak hem de şehrin sanatsal hareketliliğini arttıracak etkinlikler gerçekleştirmektir.

Sanatsal ve sosyal amaçlı festivaller düzenlenen şehirlerimizden birisi de; İzmir’dir. Şehirde uzun yıllardır tekrarlanan ve geleneksel hale gelmiş çok sayıda festival mevcuttur. İzmir Festival Takvimi 2020; 2021’deki birçok gösterinin takviminin de belli olmasını sağlamıştır. Bu kapsamda İzmir’in Festival ve şenlikleri nelerdir göz atalım:

İzmir Kitap Fuarı

25 yılı ardında bırakan ‘İzmir Kitap Fuarı’; 26. yılını Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP beraberliğinde gerçekleştiriyor. 11-18 Nisan tarihleri arasında Uluslararası İzmir Fuar Alanında yapılacak etkinlik; İzmir’in önemli festivalleri arasındadır.

Uluslararası İzmir Mizah Festivali

Geçtiğimiz yıl ilk defa uluslararası boyutta gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Mizah Festivali; her sene aralık ayında yapılmaya devam ediyor.

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

2000 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin bu sene 8 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Deneysel, belgesel, kurmaca ve animasyon dallarında ödül verilen festival; alanında Türkiye’nin önemli etkinlikleri arasında yer almaktadır.

Seferihisar Mandalina Şenliği

Bölgedeki özel tarım ürünlerinden olan Seferihisar mandalinasının daha geniş alanlara tanıtımı için yapılan şenliklerden biridir.

Karşıyaka Caz Festivali

İzmir müzik festivali deyince akla gelen etkinliklerden birisi de ‘Karşıyaka Caz Festivali’dir. Caz sevenler için iyi bir tercih olan festivalin 21 Kasım 2021’de yapılması planlanıyor.

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakfı tarafından gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali; tiyatronun gelişimini sürdürmek ve uluslararası boyutta tanıtımını yapmak amaçlı düzenlenen gösteriler arasındadır. 3 Aralık 2021’de başlayacak olan festival; bu sene 10. kez yapılacak.

Şehirde; İzmir Boyoz Festivali, Bergama Deve Güreşleri, Gezen Çocuk Festivali gibi daha pek çok gösteri düzenlenmektedir. Tüm bu etkinlikler şehrin sanatsal ve sosyal dokusuna katkı sağlamaktadır. Ulusal ve uluslararası olarak yapılan festivaller; hem özelde İzmir’in hem de tüm Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol üstlenmeye devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap