İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İzmir
  3. İzmir’in Yöresel Lezzetleri

İzmir’in Yöresel Lezzetleri

*

İzmir’in yöresel lezzetleri hafif, lezzetli ve genellikle zeytinyağlı yemeklerden oluşmaktadır. Son derece sağlıklı olan, sebzelerin tatlarını en iyi şekilde sunmayı başaran bu yemekler ülkemizin her bölgesinde bilinir hale gelmiştir. Tatlılarıyla da ilgi çeken yöresel lezzetler içerisinde herkesin kendine uygun bir yemeği bulması mümkündür.

Türkiye lezzetli yemekleriyle dünya çapında ün kazanmış bir ülkedir. Her şehrin farklı kendine has lezzetli yemekleri olduğu gibi İzmirin yöresel lezzetleri de hem görüntü hem tat bakımından akılda kalıcı etki yaratmaktadır. Şehre yeni gidecek olan kişilerin bu lezzetleri çok daha kolay bir şekilde tadabilmesi için İzmir’in lezzetli yemeklerini sizler için hazırladık.

Lokma

Lokma, hemen herkesin duymuş olduğu bir dönem ülkemize çok büyük popülerliğe sahip olmuş bir yiyecektir. Tatlı seven kişilerin özellikle ilgisini çeken ve pek çok çeşidi sunulan bu tatlı her damak tadına uygun bir seçenek olmasıyla bilinir hale gelmiştir.

Ünü şehrin dışına taşıp tüm ülkeye yayılmış olan bu tatlı, İzmir’le bütünleşmiş tatlılar arasında yer almaktadır. Hamurdan yapılan bu tatlı kızartılmasının ardından şerbetlenerek ve tercihe uygun olarak çikolata sosu gibi eklemeler yapılarak sunulmaktadır.

Boyoz

Boyoz, hiç şüphesiz İzmir denildiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden biri olarak dikkat çekicidir. Özellikle şehirdeki sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi haline gelen ve başka şehirlerde özlemle aranan bir lezzettir. İzmir’e ilk defa gidecek olan kişiler için özellikle önerilmektedir. Klasik bir kahvaltı biçimi olarak yumurta ve çay İzmirin meşhur yemekleri boyoz seçeneğiyle tercih edilmektedir.

Kumru

Kumru, ünü tüm ülkeye yayılsa da en lezzetlisinin İzmir’de sunulduğu bir yemektir. İçerisinde sucuk, kaşar, salam, domates, tulum peyniri gibi pek çok malzemenin yanında ketçap ve mayonezin de tercihe bağlı biçimde eklenmesiyle sunulmaktadır. Ekmeği fırında özel olarak yapılmakta ve yalnızca ekmeği de tüketilebilmektedir.

İzmir’in meşhur yerleri kadar ilgi çekici hale gelen lezzetleri arasında kumru pek çok kişi için ayrı bir yer tutmaktadır. Şehrin pek çok bölgesinde lezzetli kumru yapan işletmeler bulunmaktadır. Şehre gidildiğinde ufak bir araştırmayla bunlara ulaşılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap