İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İzmir
  3. İzmir’in Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Mekânları

İzmir’in Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Mekânları

**

İzmir’in mutlaka gezilmesi gereken tarihi mekânları dediğimiz zaman liste fazlasıyla kabarık olacaktır. İzmir, neredeyse tarihin her anına şahitlik yapan illerinden de bir tanesi olmuştur. Eğer İzmir’de uzun süre konaklayacaksanız, gezmeniz gereken bir sürü yer vardır.

Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. Bu kale Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa ettirilmiştir. 1521-1522 yılları arasında inşa ettirilen bu kale Parlak Mustafa Paşa’nın önderliğinde yapılmıştır. Özellikle de bu ilçeyi ziyaret ettiğinizde kentin en kalabalık yeri olduğunu da göreceksiniz. Eğer İzmir’in tarihi güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, Sığacık kalesini görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

Çeşme Kalesi

Çeşme en bilinen ve en sık tercih edilen tatil köyleri arasında yer almaktadır. Tarihi yerleri merak eden bir yapıya sahipseniz, Çeşme’ye gelmişken, muhteşem bir yapıya sahip olan Çeşme Kalesi’ni ziyaret etmenizde fayda vardır.

Foça Evleri

İzmir’in tarihi yerleri denilince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi de Foça’da yer alan eski evler olacaktır. Foça’da bulunan evler, bitişik düzene sahip evler ve kuleler göze çarpmaktadır. İzmir’e geldiyseniz bu muhteşem mimariyi görmeden gitmemeniz tavsiye edilir. Yalnızca Foça’ya özgü tam 180 tane taş ev bulunmaktadır. Burada bulunan evlerin içerisinde de eskiden Rumların konakladığı da verilen bilgiler arasındadır.

Saat Kulesi

İzmir’de yer alan Saat Kulesi artık şehrin sembolü haline gelmeye başlamıştır. İzmir’in tarihi ve turistik yerleri listesinde en üst sıralarda yer alan bu kulenin inşaatı Osmanlı dönemine uzanmaktadır. Özellikle de İzmir halkı buluşmalar için Saat Kulesi’ni tercih etmektedir.

Pasaport İskelesi

İzmir’in doğal güzellikleri nerelerdir? Diye düşünüyorsanız, gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Pasaport iskelesi olacaktır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu iskele de hem Osmanlı hem de Selçuklu İmparatorluğuna ait izleri görebilirsiniz. Aynı zamanda bu iskele, İzmir’in en ünlü bağlantı noktası olma özelliğine de sahiptir. İskelenin civarında, birçok restoranın da yer alması, gezdikten sonra sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’in tarihi mekanları keşfine çıktıysanız, arkeoloji müzesini görmeden gitmemenizde de fayda vardır. İzmir, tarihin birçok uygarlığına ev sahipliği yapan şehirlerimizden bir tanesidir. Şehir içerisinde de birçok Arkeolojik kazı yapılmıştır. Kazı sonrasında bulunan önemli eserler ise; müzede sergilenmektedir. 3 katlı olan bu müzeye geldiğiniz zaman birçok tarihi eserle karşılaşmanız ve bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap