İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Türkiye
 3. Muğla’da Görülmesi Gereken Yerler

Muğla’da Görülmesi Gereken Yerler

muglada-gorulmesi-gereken-yerler

Yaz tatilini değerlendirmek isteyenler Muğla’da görülmesi gereken yerler ile ilgili araştırma yapıyor. Öncelikle Muğla’nın en önemli tatil bölgeleri Marmaris, Bodrum, Datça ve Fethiye olarak sıralanmaktadır. Ancak tatil dışında görülmesi gereken çok sayıda yer de bulunuyor. Antik kentlerin çok sayıda olduğu bu bölge haliyle turizm açısından her zaman farklı bir öneme sahiptir. Muğla’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında paylaşılmaktadır.

Muğla’da Gezilmesi Gereken Yerler

Muğla’ya gidip görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada Ölüdeniz bulunmaktadır. 2006 yılında Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, adını denizin sakinliğinden almaktadır.

Knidos Antik Kenti: Berrak suyun hemen kenarında bulunan Knidos Antik Kenti, yabancı ülkelerden gelen turistlerin teknelerini bıraktığı önemli yerlerdendir. Üstelik antik kentte görülmesi gereken Afrodit Tapınağı da dikkat çekmektedir.

Sedir Adası: Diğer adı Kleopatra Adası olan Sedir Adası’nın çok güzel ve temiz bir denizi bulunuyor. Ula ilçesinde bulunan Sedir Adası’nın da mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor.

İztuzu Plajı: Muğla’da görülmesi gereken yerler arasında olan İztuzu Plajı, Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşadığı plajlardan biridir. Buraya kaplumbağa plajı da denilmektedir.

Saklıkent Kanyonu: Kalkerli bir yapıda olan Saklıkent Kanyonu, Muğla’da görülmeye değer yerlerdendir. Burada muhteşem bir doğal güzellik ziyaretçilerini beklerken, girişte şiddetli akan suyu aşabilmek için özel yapılan bir köprüden geçmek gerekiyor.

Bodrum Kalesi: 1406 yılında yapılan Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Bodrum’un simgesi olarak bilinir.

Aktur Tatil Köyü: Kendine özgü evleriyle dikkat çeken Aktur Tatil Köyü’nde birkaç restoran bulunmaktadır. Genelde kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği bu tatil köyünde Pazar alanı, tiyatro ve kır kahvesi de yer alıyor.

Köyceğiz: Muğla’nın ilçesi olan Köyceğiz’de göl kenarında Kaunos antik kenti yer alıyor. Ayrıca çok güzel bir göle sahip olan Köyceğiz’in mutlaka Muğla seyahati sırasında görülmesi gerekiyor.

Muğla’da görülmesi gereken yerler;

 • Datça
 • Kelebekler Vadisi
 • Yuvarlakçay
 • Kabak Koyu
 • Knidia Çiftliği
 • Kızkumu Plajı
 • İncekum Plajı
 • Günlüklü Koyu şeklinde sıralanmaktadır.

Sizler de Muğla’ya tatil ya da gezi amaçlı gidecek olursanız, sıraladığımız bu yerleri ziyaret edebilir ve hem tarihi hem de doğal güzelliklere şahit olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap